Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
peklac

Barlangban, Vagy Istállóban született Jézus?



Így karácsony környékén megnövekedik az érdeklődés Jézus születésének a körülményei iránt. Bár mostanság a bolygók eggyüttállása és a betlehemi csillag újbóli megjelenése volt a figyelem központjába, azért Jézus születésének a további körülményeiről se feledkezzünk meg . Erről az eseményről a szinoptikus evangéliumok közül a Máté 1:18-2:12, valamint a Lukács 2:1-40-ben olvashatunk. 

Jelen esetben számunkra az a kérdés, hogy Jézus barlangban, vagy istállóban született? A kérdés fontossága érthető, hiszen a különböző értelmezések különböző üzeneteket hordoznak számunkra. Én a kialakult hagyománytól eltekintve egy korai, pszeudoepigráf forrásra hívnám fel a figyelmet, méghozzá a Jakab protevangéliumára. Ezt az iratot a nyugati kereszténység kevésbé tartja számon, mint a keleti, mindenesetre a hatása nyilvánvaló volt a korai egyházban.

A protevangélium alapján (bővebben: https://peklac.reblog.hu/jezus-szuletese) elég valószínűtlennek látszik, hogy Jézus egy fából tákolt istállóban született meg, sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy ez az esemény egy barlang-istállóban történt, amely abban a korban egyszerre szolgált az emberek és az állatok lakóhelyéül. Érdekes továbbá, hogy a betlehemi „idill“-ben szereplő ökör és szamár ábrázolása az Ésaiás 1:3-alapján terjedt el.

"Az ökör ismeri gazdáját, és a szamár az ő urának jászlát; Izráel nem ismeri, az én népem nem figyel reá!"

A korakeresztény ikonok rendszerint Jézus barlangban való születését ábrázolják, amely egyrészt mutatja a Protevangélium elterjedését, másrészt pedig nyilvánvaló utalás Platón barlanghasonlátára, amely alapján, az ember e világban való létezése hasonlatos ahhoz az emberéhez, aki egy barlangban van megkötözve és egy lobogó tűz előtt mozgó árnyak kivetülését szemléli a barlang falán.  Ebből az állapotból pedig a protevangélium szerint Jézus az aki kivezette az embert.

karácsony Jézus születése evangélium

Platónal üzenetével ellentétben - miszerint a saját intellektuális tevékenység által, az ideákon felülemelkedve, megpillanthatjuk az egyedüli jót - a kereszténység üzenete az, hogy a Názáreti Jézus a Krisztus és, aki értünk emberekért született meg emberként, hogy a keresztáldozatába és a feltámadásába vetett hit által megismerhessük az Atya jóságát.

Tovább
0

Jézus születésének története a korakeresztény hagyomány alapján



Evangéliumok a korai egyházban

Jézus születésének történéseit és életének jelentős momentumait az ószövetségi próféciákon kívül, alapvetően az evangéliumokból rekonstruálhatjuk (Máté, Lukács). Lukács azonban a könyvének az elején utal arra, hogy az ő korában sokan írtak Jézus életéről szóló beszámolókat. A Kr. u. első században íródott „bevett“ (Máté, Márk, Lukács, János) könyvek mellett — többnyire a második században — közel 60-70 evangélium íródott. Továbbá szem előtt kell tartanunk azt is, hogy a teljes újszövetségi kánon (az egyház által hivatalosan elismert szent könyvek gyűjteménye, azaz a mai napig is használatos Újszövetség) csupán a IV. századra vált véglegessé. A korai egyházban azok az írások váltak elismerté, amelyek leginkább közkézen forogtak és amelyekből a keresztény vezetők sokat idéztek az istentiszteleteken. Természetesen a négy kanonikus evangélium a kezdetektől fogva nagy tekintéllyel bírt, viszont számos más hagyomány és leírás is igényt tartott a hitelességre. Ilyenek voltak például a különböző gnosztikus pszeudoepigráf iratok (olyan korabeli elterjedt műfaj volt, amely ismert „szentek“ nevével igyekezett legitimáltatni magát, viszont a korban tisztában voltak azzal, hogy nem hamistásról van szó, hanem egy „marketingfogásról“). Tamás, Júdás, Mária stb. evangéliumok. De ezek mellett olyan írások, apokrifok is születtek, amelyek ismert bibliai személynevek alatt íródtak, de nem gnosztikus szellemiséggel pl. A Barnabás levél vagy az általunk idézett Jakab evangéliuma, amelyeket a kereszténység főiránya is részben elfogadott, viszont mégsem kerültek be a kanonikus könyvek közé.


Jézus születéseJézus születése​​

Tatianosz Diatesszaronja (II. század)

Tatianosz Jusztinosz mártír tanítványa volt. A Diatesszaron egy olyan mű, amely a négy evangélium egybegyúrásával és kronológikus rendezésével próbálta érthetőbbé tenni az írásokat. Egészen az 5.sz-ig észak görög területeken liturgikus szövegként használták. Viszont Euszebiosz (az első egyháztörténetíró) így vélekedik róla a IV. században: “Tatianosz - nem tudom, miképp -, valamilyen gyűjteményt és összeállítást készített az evangéliumokról, smit Diatesszaronnak nevezett el, és ami máig is fennmaradt egyeseknél. Azt mondják, hogy arra vetemedett, hogy az apostol egyes szavait megváltoztassa azzal az ürüggyel, hogy kijavítja a mondatszerkezetet.” (Euszebiosz Egyháztörténete 29,6 ford. Baán István)

Miről szól a Jakab ősevangéliuma?

A művet, melyet Protevangéliumnak is szoktak nevezni  újabban Kr. u. 180 körülre datálják. Eredetileg görög nyelven íródott, de számos fordítása is elterjedt volt (pl. szír, kopt, arab, örmény).  Lényegében Jézus születésének hátterét mutatja be. Az elején Joachim és Anna házasságának nehézségeiről ír, akik az elbeszélés alapján Mária szülei voltak. Joachim annak érdekében, hogy gyermekük születhessen, negyven napot böjtölt a pusztában (Jézushoz hasonlóan), Anna pedig imádkozott, hogy megszűnjön a magtalansága (Sámuel próféta anyjához, Annához hasonlóan).

A protevangéliumban Mária születésének körülményei több szempontból is hasonlóak Sámuel születésének a körülményeihez. Egyébként is a teológusok Anna (1 Sám. 2:1-10) és Mária (Luk. 1:46-55) énekét párhuzamba szokták állítani. Mindkettejük anyját Annának nevezték, magtalanok voltak és azt az ígéretet tették, hogy amennyiben gyermekük születik, akkor az Úr szolgálatára szentelik őt, így Mária, Sámuelhez hasonlóan a Templomban nevelkedtek fel (Egyébként Mária templomban való felnövekedése ellentmond a rabbinikus hagyománynak). A Protevangélium szerint a főpapok megjövendölték Mária sorsát és egy isteni jelnek köszönhetően Máriát József gondjaira bízták, így az idősebb József mintegy gondviselője lett Máriának, nem pedig a házastársa. A Protevangélium Józsefet özvegyként mutatja be, és ezzel magyarázza, hogy voltak Jézusnak testvérei (mostohatestvérei), ezzel pedig megágyaz a Mária örök-szüzessége dogmának. Egyébként az eredeti lukácsi hagyomány mellett Tertulliánusz is egyértelműen utal arra, hogy Máriá és József jegyesek, majd házastársak voltak. Ez azért fontos, mert Tertulliánusz is a második században tevékenykedett, tehát kortársa volt a protevangélium keletkezésének. Ráadásul a később élt Euszébiosz is a lukácsi tradíció mellett tette le a voksát.

Figyelemre méltó és bizonyos értelemben tipológikus, hogy a protevangélium alapján Mária a szentély számára készülő új függönyhöz fonja a fonalat. A zsidókhoz írt levél 10:20-ban Pál apostol a szentélyt és a szentek szentjét elválasztó kárpitot Krisztus teste előképének tartja,  amelyre jó oka is van hiszen amikor Jézus kilehelte a lelkét ez a kárpit szakadt ketté a Lukács 23:45 alapján.

A történet folytatásában Mária meglátogatta Erzsébetet, majd pedig egy írástudóa a terhes Máriát látva, Józseffel együtt feljelentette őket a főpapoknál. A papok Máriát és Józsefet a Törvény alapján a keserű víz kiivására ítélték (4Móz 5:18-24-ban, csak az asszonynak kellet kiinnia a férfinak nem), amely tisztának mutatta őket, és ezt a főpapok is elfogadták. Ezután József a várandós Máriát korábbi házasságából született nagy fiával (vagy fiaival) együtt Bethlehembe kísérte, hogy az Augustus császártól rendelt összeíráson megjelenjenek. A Bethlehem felé vezető út felénél Márián erőt vettek a szülési fájdalmak (ezzel bizonyítva Jézus valóságos megtestesülését, és szemben állva azzal a gnosztikus tannal, miszerint Jézus mint valami víz úgy folyt át Márián keresztül). József levette Máriát a szamárról, és a kietlen vidéken talált barlangba vezette (A Lukács 2:6 egyértelműen azt állítja, hogy mind a ketten már Betlehemben tartózkodtak, mikor beteltek Mária szülésének a napjai). József pedig elindult, hogy „héber bábaasszonyt” keressen. Ekkor, a Nativitással egy- időben történik József fent idézett látomása.

A látomás után József találkozott egy zsidó bábával, aki tanúja lett a barlangban nagy fényességgel körülvetten születő gyermek csodájának (ami nyilvánvaló utalás az ószövetségi és újszövetségi teofániákra). Ekkor Szalomé bukkant fel, aki kételkedett Mária szülés utáni szűzességében, és a Tamás hitetlenségére utaló jelenet során kezének elsorvadásával bűnhődik, de végül karjába véve és imádva a kisdedet meggyógyult az elszáradt keze. A háromkirályok látogatása még a barlangban találja a Szent Családot. Heródes pribékjei elől rejti Mária egy jászolba a kisdedet. (A Protevangelium nem tud az egyiptomi menekülésről.) A történetet Keresztelő Szent János apjának, Zakariás főpapnak a mártíromsága zárja, aki nem hajlandó Heródesnek elárulni fia és Erzsébet rejtekhelyét, és ezért a pribékek megölik „az oltár és a szentély között”.

Miért íródott a Protevangélium?

Jogosan merül fel az a kérdés, hogy miért volt szükség a második században Mária és Jézus születésének a lejegyzésére? Ezzel kapcsolatosan három okra is gyanakodhatunk. Az első az ebionita (héb. ebionim-szegények) mozgalom tanaira való reakció. Ez az eretnek mozgalom tagadta Jézus istenségét, és Máriától, mint szűztől való születését. A Protevangélium pedig Mária személyének és hátterének részletes ismertetése által igyekezett erősíteni a szűzi fogantatás tekintélyét.

A második ok a markionizmussal szembeni apológia. A markionizmus ellentétbe állította az Ó-és az Újszövetséget. Az Protevangélium a zsidó gyökereket és a zsidó közeget erőteljesen bemutatja, pl.  Annának, Mária anyjának a magtalansága. Mária Templomba való felnevekedése. Mária fonta a Templom kárpitját. József veszeje kivirágozott, mikor Máriát egy férfi gondjaira szerették volna bízni. A főpapok, elmentek Máriához, hogy megáldják őt. Az átokhozó víz kiivása.

Ezek mellett pedig a harmadik ok, hogy a korabeli filozófiai iskolák (különösen a platonisták) megértsék Jézus szülletésének a metafizikai tartamát és így erősítették a kereszténység tekintélyét és a társadalomba való beágyazottságát. Pl. Jézusnak a barlangban való születése.

Istálló vagy barlang?

Elég valószínűtlennek látszik, hogy Jézus egy fából tákolt istállóban született meg, sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy ez az esemény egy barlang-istállóban történt meg, amely abban a korban egyszerre szolgált az emberek és az állatok lakóhelyéül. Érdekes továbbá, hogy a betlehemi „idill“-ben szereplő ökör és szamár ábrázolása az Ésaiás 1:3-alapján terjedt el. Az ökör ismeri gazdáját, és a szamár az ő urának jászlát; Izráel nem ismeri, az én népem nem figyel reá!

A korakeresztény ikonok rendszerint Jézus barlangban való születését ábrázolják, amely egyrészt mutatja a Protevangélium elterjedését, másrészt pedig nyilvánvaló utalás Platón barlanghasonlátára, amely alapján, az ember e világban való létezése hasonlatos ahhoz az emberéhez, aki egy barlangban van megkötözve és egy lobogó tűz előtt mozgó árnyak kivetülését szemléli a barlang falán.  Ebből az állapotból pedig a protevangélium szerint Jézus az aki kivezette az embert.

Érdemes talán észrevenni, hogy a platonikus képek felhasználása, a látszólag platonikus nyelv alapvetően nem platonikus teológiát fejez ki. Platónnál nem az álló istenség lép be a világba. Akár a Lakomát, akár az Államot, akár a Phaidroszt tekintjük, az ember emelkedik ki a világból. Az ember feladata a menekülés, a phügé innét oda, ahogy azt a Theaitétosz megfogalmazza. A biblikus teológia környezetében ez nem lehetséges, mert Isten útjai nem az ember útjai (Iz 55,8). A Protevangelium látszólag platonikus nyelve valójában a János evangélium prológusának képét követi: az „igaz világosság” ebben a világban jelent meg. A transzcendens isteni az ember világán belül született meg. (Dr. Geréby György: A világ és az idő megállása Jakab Protevangéliumában, Vallástudományi Szemle Budapest, 2006. 06. 03.)

A Protevangélium hatása

Nem túlzás kijelenteni azt, hogy az apokrif irodalom egyik máig ható, legjelentőségteljesebb műve. A keleti, ortodox körökben mindmáig nagy tekintállyel bír. Sőt egyben liturgikus irat is és az év két ünnepén is felolvasnak belőle. Egyfajta “léleknek hasznos” olvasmányként kezelik. Számtalan festmény, ikon és más vallási megjelenítésben rendszerint találkozhatunk Máriának, “mint aki fonát sző” képével, vagy a barlangban történő születés ábrázolásával. (lásd képeken) Ez az első forrás, ahol névszerint megismerjük Mária szüleit Joachimot és Annát. Illetve legkorábbi hagyománya annak, hogy Mária örökszűz maradt, amely mai napig erősen jelen van a nyugati egyházban is. A korai egyháztanítók közül voltak, akik viszont elutasították. Euszébiosz és Jeromos elítélő véleménnyel volt az Ősevangéliumról. Így a 6.századra már a “nem elfogadott” könyvek között említi a Decretum Gelasii. Nyugaton tehát a tekintélye lecsökkent, viszont a hatása visszafordíthatlanul benne maradt az egyházban.

Szűz Mária tisztelete

Theotokosz: görög kifejezés, amely azt jelenti, hogy istenszülő. Vita volt azzal kapcsolatban, hogy istenszülőnek vagy krisztusszülőnek nevezzék-e Máriát. Ez elsősorban Jézus természetéről szól. Ha krisztusszülőnek neveznék Máriát, akkor az emberi természetet hangsúlyoznánk, míg istenszülvel a természetfölötti Ige a világba való bejövetelét. Ennek a lényegében krisztológiai vitának 451-ben tartott efézusi zsinat tett pontot a végére. Kimondva theotokhosz, istenszülő dogmát.

Örökszűzesség: a nagy egyházatyák, mint Ambrus, Jeromos már Mária örökszüzessége mellett érvelnek. 553-as Konstantinápolyi Zsinat már úgy beszél Máriáról, mint “a dicsőséges Istenszülő és mindenkori Szűz Máriáról”. Theoteknon (VII. századi liviasi püspök) a legkorábbi említője a Szent Szűz elszenderedéséről és mennybevételéről. Damaszkuszi Szent János 740-ben is már a Szent Szűz mennybevételéről beszél. 1950-ben XII. Piusz pápa a Szűz Mária mennybevételét hittételként hirdette ki.

Annak ellenére, hogy a protevangéliumnak valószínűleg apologetgikai célja volt azzal, hogy Máriának a tisztaságát és örökszűzességét tételezze fel olyannyira elterjedt ez, hogy mindmáig dogmatikus tétel a nyugati egyházban. Azt természetesen minden korakeresztény egyháztanító vallotta (Irenaeus, Origenész is ír erről), hogy Mária szülésig szűz volt, de arról nem beszélnek az első századokban, hogy élete végéig az is maradt volna. Viszont az eretnek ebioniták azt próbálták bizonygatni, hogy Jézus József és Mária természetes gyereke volt. Erre volt tehát apoloógia az ősevangélium, amely olyannira megvédte a szűzi fogantatást, hogy egyszerűen tagadta azt, hogy egyáltalán Mária valaha összeházasodott volna Józseffel. Ezzel szemben áll a fentebb említett lukácsi és tertulliánuszi hagyomány, amely szerint Mária és József Jézus születése után összeházasodtak, és a Máté 13:55-ben szereplő Jézus testvérei már ebből a házasságból születtek.

Tovább
0

Utolsó kommentek